3 grudnia 2022

piotrsaul.pl

Artyzm i sztuka w pigułce

Z wizytą w ateńskich muzeach

Choć grecką stolicę samą w sobie można uznać za wyjątkowe muzeum, warto zajrzeć do wnętrza jej najważniejszych placówek muzealnych. Jedną z nich jest Galeria Narodowa, w której większość kolekcji stanowią XIX – wieczne obrazy. Jednak największą chlubą tej galerii są dzieła El Greca, artysty pochodzącego z Krety. Wiele ciekawych zbiorów można ujrzeć w Muzeum Sztuki Cykladzkiej i Starożytnej Grecji. Można tu podziwiać m. in. ciekawą kolekcję posągów oraz wyborów z ceramiki.

Jakie są różne techniki malarskie?

Ateny, jak na miasto związane z antyczną sztuką, mogą się również pochwalić cennymi zbiorami zgromadzonymi w Narodowym Muzeum Archeologicznym. Ta placówka kusi m. in. cenną kolekcją przedmiotów pochodzących w grobów odkrytych w trakcie badań w Mykenach oraz ogromną kolekcją antycznej ceramiki i posągów.

Dla turystów, którzy w trakcie wycieczki do Aten chcą poszerzyć swą wiedzę historyczną, ważne będą z pewnością takie muzea, jak: Narodowe Muzeum Historyczne, Muzeum Miasta Ateny oraz Muzeum Wojny. W Narodowym Muzeum Historycznym na uwagę zasługują zbiory związane z historią greckich walk o niepodległość, natomiast w Muzeum Wojny można podziwiać eksponaty opowiadające o rządach junty wojskowej. W Muzeum Miasta Ateny można natomiast lepiej poznać historię greckiej stolicy, a przede wszystkim jej dzieje w tak ważnym dla Greków XIX wieku.

1 komentarz

Dodaj komentarz