3 grudnia 2022

piotrsaul.pl

Artyzm i sztuka w pigułce

Najsłynniejsze rzeźby na świecie

Jednym z najczęściej odwiedzanych punktów turystycznych w każdym mieście są jego rzeźby, te, które z tego czy innego powodu mają szczególne znaczenie, które sprawia, że wyróżniają się ponad wszystkie inne. Dziś chcemy Wam opowiedzieć o najsłynniejszych rzeźbach na świecie.

Pieta watykańska

Pieta to marmurowa rzeźba wykonana przez Michała Anioła w latach 1498-1500 dla kościoła św. Piotra w Watykanie, która do dziś znajduje się na swoim pierwotnym miejscu. Przedstawia on młodą Matkę Boską trzymającą na kolanach Chrystusa, który zszedł martwy z krzyża. W 1972 r. człowiek z problemami psychicznymi uszkodził ją młotkiem i choć została odrestaurowana, można ją oglądać tylko przez szybę ochronną.

Wenus z Milo

Wenus z Milo jest prawdopodobnie najbardziej znaną grecką rzeźbą na świecie. Znana jest również jako Afrodyta z Milos, a swoją nazwę zawdzięcza greckiej wyspie, na której w 1820 roku została znaleziona na wpół zakopana. Rzeźba ta jest jednym z najlepszych przedstawień okresu hellenistycznego, charakteryzującym się brakiem dwóch ramion. Można ją podziwiać w Muzeum Luwru w Paryżu.

Dawid

Dawid jest nie tylko najbardziej znanym dziełem Michała Anioła, ale także najsłynniejszą rzeźbą na świecie i najczęściej reprodukowaną w historii. Ta imponująca i piękna rzeźba zapisała się w historii dzięki swojemu przełomowemu stylowi. Rzeźba została stworzona w latach 1504-1505 z bloku nieoszlifowanego marmuru karraryjskiego.

Chrystus Odkupiciel

Imponująca rzeźba, która stoi na wysokości 710 metrów nad poziomem morza w Parku Narodowym Tijuca, na szczycie wzgórza Corcovado w Rio de Janeiro. Ma 38 m wysokości i waży 1.200 ton, co czyni ją największym dziełem art deco wszech czasów. W 2007 roku została uznany za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata.

Budda z Kamakury

Chociaż istnieją setki pomników Buddy na Dalekim Wschodzie, ten jest być może najbardziej znany, ma imponujące 13 metrów wysokości i waży około 93 ton. Nazwa nawiązuje do miasta, w którym się znajduje – Kamakura w Japonii. Niewiele posągów jest tak imponujących i reprezentuje przełomowe epoki w historii tego azjatyckiego kraju, jest to naprawdę ikona.

Statua Wolności

Statua Wolności jest bez wątpienia najsłynniejszym symbolem Nowego Jorku i jedną z najsłynniejszych rzeźb na świecie. Pomnik ma 46 metrów wysokości i został podarowany Stanom Zjednoczonym przez Francję w 1886 roku.

Niestety na tej liście zabrakło pomników zlokalizowanych w naszym kraju, ale jako ciekawostkę możemy dodać, że wyróżniającym się miastem z dużą ilością pomników jest Radom. Sprawdź.