, ,

Wernisaż wystawy „Obrazy Stereo” we wrocławskiej Galerii Otwartej

W sobotę 12 marca w nowej wrocławskiej przestrzeni wystawienniczej Galeria Otwarta zainaugurowana została wystawa prac jednego z wykładowców Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta – Piotra Saula. „Obrazy Stereo” to ponad 60 realizacji wykonanych w latach 2011-2016, obrazów, rzeźb i obiektów, inspirowanych m.in. street artem, sztuką graffiti i kulturą cyfrową.

Cechą twórczości Piotra Saula jest bogaty wachlarz środków artystycznej ekspresji – artysta w swojej pracy wykorzystuje, poza farbami olejnymi i akrylami, również spreje, kolorowe markery, brokat czy farby do tkanin. Rzeźby oraz obiekty stojące na pograniczu ready mades i asamblażu uzupełniane są nowoczesnymi materiałami jak żywica epoksydowa, pigmenty fluorescencyjne czy folia w płynie. Stosowane przez artystę zabiegi świadczą o jego nieustannym poszukiwaniu najbardziej optymalnych środków wyrazu oraz potrzebie ciągłego rozwijania artystycznego warsztatu.

Saul to jeden z najciekawszych wrocławskich artystów młodego pokolenia. Choć porusza się po różnych płaszczyznach sztuki, jest przede wszystkim malarzem. „Efektem jego nieskrępowanej, artystycznej wyobraźni są płótna ukazujące często absurdalno-surrealistyczne sceny, przywodzące na myśl wizualne rezultaty gry w wybornego trupa” – twierdzi kurator wystawy Anna Nowicka. „Każdy z elementów zdaje się być częścią odrębnego świata, pokłosiem cudzej fantazji, tworząc ostatecznie trudną do rozszyfrowania kakofonię obrazów”.

Z pozornie chaotycznej kompilacji prac przedstawionych na wystawie wyłoniły się trzy grupy dzieł, których centralnym punktem było około 40 realizacji umieszczonych na głównej ścianie galerii, wykonanych w różnych mediach i utrzymanych w charakterystycznej dla Saula stylistyce neo-fowizmu. Znalazły się wśród nich m.in. prace tworzone w ciągu ostatniego roku, w tym zainspirowane rozmowami i codzienną pracą ze studentami malarstwa wrocławskiej ASP. W tej grupie obrazów wyraźne były inspiracje sztuką post-medialną i post-internetową, czego dowodem był chociażby obraz zatytułowany „Fomo”. Sąsiednia ściana przeznaczona była na trzy wielkoformatowe i dobrze już rozpoznane płótna malarza, stworzone w latach 2013-2014: „Dziecko ufoludka”, „Pinokio w podróży” oraz „Małpa rządzi” – zestawione razem ukazywały zainteresowanie malarza popkulturą oraz wpływem massmediów na współczesną rzeczywistość. Ostatnia grupę tworzyły zaprezentowane przy wejściu do galerii realizacje rzeźbiarskie i obiekty quasi-reliefowe, wykonane z gotowych materiałów, jak np. zabawki z kinder niespodzianek, które unaoczniły potrzebę malarza do ciągłego rozbudowywania i uzupełniania swojego artystycznego języka niestandardowymi, zwykłymi i z założenia mało estetycznymi materiałami.

Tekst: Monika Zawadzka

Wystawa Piotra Saula pt. „Obrazy Stereo” potrwa do 30 kwietnia 2016 roku.

PIOTR SAUL: OBRAZY STEREO /malarstwo, rzeźby i obiekty
Wystawa malarstwa, rzeźb i obiektów Piotra Saula „Obrazy Stereo”
Galeria Otwarta, Czekoladowa 5-22 (Aleja Bielany), Bielany Wrocławskie

FB Cover SMALL

Strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/813497818755672

Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu